产品货号:
Z28495
中文名称:
TMEM38A抗体
英文名称:
Anti-TMEM38A Antibody
产品规格:
0.1mg
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-TMEM38A Antibody |
| 指标别名 | TMEM38A;transmembrane protein 38A;TRICA;TRIC-A |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse,rat |
| 应用范围 | ELISA,WB,IF |
| 基因名称 | TMEM38A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | TMEM38A antibody was raised against a 17 amino acid synthetic peptide from near the carboxy terminus of human TMEM38A.The immunogen is located within the last 50 amino acids of TMEM38A. |
| 计算分子量 | 33kDa |
| 成分 | TMEM38A Antibody is supplied in PBS containing 0.02% sodium azide. |
| 纯化方式 | TMEM38A Antibody is affinity chromatography purified via peptide column. |
| 浓度 | 1mg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 4℃可保存3个月,-20℃可保存1年。 |
| 背景资料 | TMEM38A and TMEM38B are two recently identified trimeric intracellular cation (TRIC) channel subtypes.TMEM38A is preferentially expressed in excitable tissues such as striated muscle and brain and localizes to the sarcoplasmic reticulum (SR) in muscle tissues.Mice deficient in both TMEM38A and TMEM38B suffer embryonic cardiac failure;the cardiac myocytes display severe dysfunction in SR Ca2+ handling,weakened Ca2+ release,and reduced K+ permeability indicating that the TRIC cation channels are likely to act as counter-ion channels that function in synchronization with Ca2+ release from intracellular stores.Other experiments have shown that TMEM38A and TMEM38B can act with junctophilin proteins to support efficient ryanodine receptor-mediated Ca2+ release in muscle cells. |
| Uniprot ID | Q9H6F2 |
| 基因名全称 | Transmembrane protein 38A |
| 蛋白名全称 | Transmembrane protein 38A |
| 推荐稀释比 | TMEM38A antibody can be used for detection of TMEM38A by Western blot at 1μg/mL.For immunofluorescence start at 20μg/mL.Antibody validated:Western Blot in rat samples and Immunofluorescence in mouse samples.All other applications and species not yet tested. |
相关搜索:TMEM38A抗体,TMEM38A多抗,Anti-TMEM38A Antibody
